Finanse z głową
Finanse tylko z głową!
Główne czynniki budowania zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym
Średnia zdolność kredytowa w kraju przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego wynosi w okolicach 300 000 złotych. Banki posiadają różne limity finansowania nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym, dlatego im bardziej pracujesz nad pozytywną zdolnością kredytową, tym większe szanse na uzyskanie porządnego kapitału umożliwiającego zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. W artykule poznasz główne czynniki wpływające na kształtowanie zdolności kredytowej, a na kredytomania.eu znajdziesz ranking, który może Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Dochód i ograniczenie kosztów życia gospodarstwa domowego bardzo ważne
Podstawowa kwestia to naturalnie budowanie bazy, jak największych dochodów miesięcznych. Bankom detalicznym przekazuje się z reguły szczegółowy wyciąg z rachunku osobistego do analizy przychodów i kosztów funkcjonowania gospodarstwa domowego. Dochodzi do tego wsparcie danych statystycznych dla konkretnych regionów. Niższe koszty życia występują, np. w regionach pozamiejskich, natomiast w dużych miastach z kredytem hipotecznym jest często problem, właśnie przez bardzo wysokie koszty życia. W takich warunkach trudno bowiem dopasować dobrą ratę, która nie zaburzy codzienności kredytobiorcy. Większość kredytobiorców chętnie jednak zgadza się na zmniejszenie raty miesięcznej kredytu hipotecznego przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania. To oczywiście wyższe koszty całkowite, ale niska rata wydaje się podejściem obowiązkowym przy stosunkowo średnich dochodach. Źródło dochodów jest równie ważne, co ich wysokość. Z jakiego powodu? Chodzi o ograniczenie ryzyka dla kredytodawcy. Umowa o pracę na czas nieokreślony u znanego pracodawcy to strzał w dziesiątkę. Przy umowach o dzieło, czy zlecenie kredyt hipoteczny staje się drogi lub ogólnie niemożliwy do uzyskania. Podobna sytuacja występuje u samozatrudnionych, szczególnie początkujących, u których występuje problem z monitorowaniem dochodów. Jeżeli nie otrzymujesz systematycznie wynagrodzenia i masz słabą umowę musisz zmienić mocno budżet domowy, aby bank w ogóle rozpatrzył wniosek kredytowy.
Spłata różnych rodzajów zobowiązań przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego
Historia kredytowa to część zdolności kredytowej, a im bardziej terminowe spłaty poprzednich zobowiązań, tym lepiej dla negocjacji warunków oprocentowania przy kredycie hipotecznym. Standardowo przed zaciągnięciem pożyczki mieszkaniowej kredytobiorca powinien spłacić chwilówki, karty kredytowe, czy nawet drobne zobowiązania konsumpcyjne pozyskiwane za pośrednictwem marketów. Baza Biura Informacji Kredytowej odpowiada za zobowiązania bankowe, natomiast baza Biura Informacji Gospodarczej sygnalizuje, czy posiadasz niespłacone rachunki, mandaty i podobne zaległości. uregulowanie tych kwestii powinno nastąpić, jak najszybciej. Jeżeli posiadasz wątpliwości, co do twojej sytuacji w Biurze Informacji Kredytowej możesz ściągnąć płatny raport. To całkiem pozytywne rozwiązanie, ponieważ u niektórych kredytobiorców widać wyraźne wady w BIK lub po prostu nieporozumienia formalne, które można zawczasu wyeliminować.
Inne elementy zdolności kredytowej
Poza dochodem, kosztami utrzymania i historią kredytową musisz poddać analizie wiek kredytobiorcy, okres kredytowania, a także wysokość zobowiązania. Przy sporym wieku kredytobiorca na pewno ubezpieczy znacząco kredyt hipoteczny. Mniejsze kwoty zadłużenia są mile widziane przy średniej zdolności kredytowej. Tylko kredytobiorcy z najlepszym scoringiem negocjują warunki spłaty zobowiązania. Reszta kredytobiorców musi zadowolić się ograniczonymi możliwościami finansowania. Co myślisz o wskazanych warunkach budowania zdolności kredytowej?